12 березня 2020 року на базі Майдано-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ст. відбувся семінар-практикум вчителів зарубіжної літератури з проблеми «Реалізація культурологічної змістової лінії навчальної програми із зарубіжної літератури». Важливим критерієм оцінювання результатів освіти сьогодні є різнобічно розвинена особистість, яка може адаптуватися до соціально-економічних змін і успішно спілкуватися в інформаційному соціумі. Серед шкільних предметів, що впливають на соціалізацію особистості, виховання культурної людини особливе значення має зарубіжна література, яка виховує мистецтвом слова. Для реалізації культурологічного підходу викладання зарубіжної літератури використовуються наступні види діяльності: робота з творчістю портретистів, робота зі скульптурними зображеннями, робота з зображеннями пам’ятників архітектури, використання репродукцій, порівняння екранізації з художнім твором, використання музичного мистецтва, міжлітературні зв’язки, аналіз етичного і естетичного розвитку народу, відображеного у творі. Учителі зарубіжної літератури поділилися надбаннями з досвіду роботи щодо практичного застосування культурологічного компонента на уроках. Учитель Слободян А. В. презентувала урок зарубіжної літератури у 7 класі «Образ Бермана – втілення найкращих людських рис: готовності до непоказної самопожертви та любові до ближнього». Майстер-клас «Кроссенс як засіб візуалізації на уроках  зарубіжної літератури» провела Польова Л. В.

Захід відбувався в теплій, дружній атмосфері. Сподіваємось, нові навички допоможуть учителям-словесниками урізноманітнити свої заняття і зробити їх ще цікавішими для сучасних учнів.

 


Не секрет, що не всі здобувачі освіти люблять та й, власне, можуть писати твори. Але реалії сучасного життя вимагають від людини вміння швидко пристосовуватися, постійно поповнювати свою базу знань, розвивати інтелект, грамотно висловлювати свої думки, аргументувати їх. А без розвитку творчих здібностей це зробити складно. Прикладом такого виду творчого завдання може бути написання есе. 19 лютого 2020 року на базі Зорянського НВК відбулося засідання літературної студії «Первоцвіт», на якому учасники і вчилися писати есе. Під час тренінгового заняття, яке провели Шпак Т. М., вчитель української мови та літератури, Вачевська Л. С., вчитель української мови та літератури, зарубіжної літератури, учні вчилися складати есе, формувати вміння послідовно висловлювати думку, обґрунтовувати її, виражати своє ставлення до предмета висловлювання. Підсумком роботи  стало читання власних есе у «кріслі автора». Творче спілкування сприятиме в подальшому ефективній підготовці здобувачів освіти до складання ЗНО, бо, як відомо, «обізнаний – значить озброєний».

Учасники засідання також стали активними учасниками флешмобу «Літературними стежками рідного краю», де презентували творчість письменника рідного села. 

Проведений захід став для здобувачів освіти закладів загальної освіти Віньковеччини наступною сходинкою у реалізації творчих здібностей.

 


27 січня 2020 року на базі Віньковецького ліцею відбувся інтегрований методичний захід: засідання районного методичного об’єднання вчителів зарубіжної літератури та російської мови, української мови та літератури та районна виставка педагогічних інновацій та передового досвіду «Освіта Віньковеччини на шляхах реформування» (номінації «Українська мова та література», «Зарубіжна література»). Вчителями–філологами було розглянуто та проаналізовано ряд питань: структура методичної роботи (аналіз проведених методичних заходів та анонс заходів на 2020 рік), результативність роботи педагогів та інші організаційні питання. Вчителі-філологи, які атестуються у 2020 році, презентували свою педагогічну діяльність.

На виставку педагогічних інновацій представлено по 2 роботи у номінації «Зарубіжна література» та номінації «Українська мова та література».

РМО вчителів зарубіжної літератури та російської мови, української мови та літератури у навчальному році продовжить реалізацію головних завдань мовної та літературної освіти.

 

Портфоліо РМО https://drive.google.com/drive/folders/1n4WOiu-RPBZ1tcm1JVbWMC-vztMTrqYh?usp=sharing

 


05 грудня 2019 року в інформаційно-методичному центрі РМК проведено нараду-семінар для вчителів української мови та літератури, які викладають в 10 та 11 класах. Саврій С.Г., завідуюча РМК, проаналізувала типові завдання та складні теми програми ЗНО-2019, об’єктивність тематичного та семестрового оцінювання випускників відповідно до критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів, прокоментувала типові помилки у завданнях, зазначила підходи до їх виконання. Учасники наради проаналізували тестові завдання відповідно до психометричної характеристики тесту ЗНО-2019. Світлана Гаврилівна окреслила завдання, які стоять перед учителями української мови та літератури для забезпечення якісної підготовки випускників 11-их класів до ДПА та ЗНО-2020. Штанько О.М., методист РМК, ознайомила з методичними рекомендаціями щодо ДПА-2020 з української мови та літератури.


27 листопада 2019 року на базі Подолянського НВК проведено семінар-практикум вчителів української мови та літератури з проблеми «Реалізація наскрізних змістових ліній на уроках української мови та літератури». 

Актуальність  цієї проблеми зумовлена тим, що вчителі-словесники   продовжують працювати у цьому навчальному році за оновленими програмами для учнів 5-9 класів, модернізованих згідно з Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти.  Метою кожного вчителя-філолога є наскрізне впровадження механізму реалізації завдань компетентнісного підходу в навчанні української мови і літератури в контексті положень «Нової української школи». Учителі  усвідомили, що в цьому документі визначено роль філолога, який викладає предмет, у формуванні ключових компетентностей, запровадження наскрізних змістових ліній, які відображають провідні соціально й особистісно значущі ідеї. Учитель повинен не лише навчити дітей правил пунктуації, орфографії та синтаксису, а й сприяти застосуванню вивченого дітьми. 

У практичній частині семінару вчителі відвідали урок української літератури «У чому вічна проблема щастя? (За п’єсою І. П. Котляревського «Наталка Полтавка»)» (9 клас), який провела Зайцева Н. В., вчитель української мови та літератури Подолянського НВК. 

Цінним у роботі семінару був методичний практикум, завдання якого полягало в наочній презентації елементів реалізації змістових ліній в учительській практиці. Учителі української мови та літератури відпрацювали методи та прийоми реалізації наскрізних змістових ліній на уроках.

 


Сучасний урок зарубіжної літератури – це урок життя, на якому формується компетентність мовця, національна свідомість, духовно багата мовна особистість, ціннісне ставлення до того, що відбувається навколо. У пам’яті лишається те, що має емоційне позначення. Саме наскрізні лінії є соціально значимими надпредметними темами, які допомагають формуванню в учнів уявлень про суспільство в цілому, розвивають здатність застосовувати отримані знання у різних ситуаціях. Мета наскрізних ліній – «сфокусувати» увагу й зусилля вчителів-предметників, класних керівників, зрештою, усього педагогічного колективу на досягненні життєво важливої для учня й суспільства мети, увиразнити ключові компетентності. З огляду актуальності вищесказаного, 12 листопада 2019 року на базі Віньковецького ліцею відбувся семінар-практикум вчителів зарубіжної літератури з проблеми «Реалізація наскрізних змістових ліній на уроках зарубіжної літератури». Із вітальним словом до учасників звернувся директор ліцею І. Богданов та презентував відео про навчальний заклад. Учні 10- А класу та вчитель Т. Рак запросили вчителів у літературне кафе «Любов в поезії срібного віку». У теоретичному блоці учителі розглянули сучасний стан розвитку та проблеми, які виникають в освітньому процесі, ділилися важливим досвідом роботи. У практичному блоці учасники семінару відвідали урок у 10 класі «Специфіка переходу від романтизму  до реалізму. Романтизм у Німеччині. Ернест Теодор Амадей Гофман як представник  гротескної  течії романтизму. «Крихітка Цахес, на прізвисько Цинобер» -  філософська казка митця». Вчитель Л. Байдич на високому методичному та організаційному рівні провела урок, використовуючи інноваційні прийоми навчання здобувачів освіти.

 Наступним етапом семінару став майстер-класі з зарубіжної літератури, який провели досвідчені учителі Л. Матковська, вчитель Подолянського НВК та Л. Мацюк, вчитель зарубіжної літератури Женишковецької ЗОШ І-ІІІ ст. Використовуючи інтерактивні вправи, педагоги дали зрозуміти, що навчання має бути цікавим. Для учня це означає посильним і успішно-результативним, для вчителя – радісним. Безперечно, існує безліч технологій, прийомів і методів, за допомогою яких можна реалізувати наскрізні лінії програми та розвивати компетентності.  

 Захід відбувався в теплій, дружній атмосфері. Сподіваємось, нові навички допоможуть учителям-словесниками урізноманітнити свої заняття і зробити їх ще цікавішими для сучасних учнів.

 


Свято таланту та слова

08 жовтня 2019 р. в районному будинку культури відбулися літературні літературні варіації «Не каюсь, не змінююсь, завжди я тільки Такий» за участі письменника-фантаста, члена Національної спілки письменників України Артура Закордонця, учасника літературного об’єднання «Огневежа».   

Учасники літературної студії «Первоцвіт», їх наставники та усі небайдужі до художнього слова змогли поринути в атмосферу свята таланту місцевого письменника, учасника АТО, переможця у номінації «фентезі» на конкурсі «Коронація слова – 2015», автора романів-фентезі «Відунський сокіл», «Таємниця багряних велетнів», «Багряний сокіл», «Гримуля», співавтора збірки оповідань «Мить краси», переможця конкурсу футуристичних оповідань «Український постапокаліпсис», упорядника збірки “В.О.П. – війною ограновані поезії”.

На зустрічі звучала поезія, проза та пісні, яку дарували присутнім огневежці і ювіляр. Літературна зустріч на Віньковеччині надовго запам’ятається усім учасникам.

 


01 жовтня 2019 року на базі Женишковецької ЗОШ І-ІІІ ст. відбулося засідання творчої групи вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури «Коло ідей» з проблеми «Підвищення професійної компетентності педагога в умовах Нової української школи». Учасники  засідання поділилися своїми думками щодо мети повної загальної середньої освіти: «різнобічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка усвідомлює себе громадянином України, здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, трудової діяльності та громадянської активності». Про визначення перспектив роботи вчителів-філологів з формування в учнів ключових компетентностей розповіла методист РМК Штанько О. З питання «Формування читацького та особистісного розвитку здобувачів освіти на уроках української мови та літератури» виступила Ходаніцька С. Ю, вчитель Дашковецького НВК. Про прийоми створення «ситуації успіху» повідомила Карелова Л. В., вчитель Петрашівського НВК. Практичну частину засідання провели вчителі Женишковецької ЗОШ І-ІІІ ст. Студенікіна С. Є., Мацюк Л. І., Савка О. В., Чапкін С. О. учасники засідання стали активними учасниками тренінгу «Реалізація компетентісного підходу на уроках української мови та літератури, зарубіжної літератури як спосіб розвитку творчої особистості». Під час засідання педагоги набули знань,  зробили для себе відкриття, замислилися над певними питаннями.


19 серпня 2019 року відбулося засідання районного методичного об’єднання вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури, російської мови з проблеми «Актуальні проблеми та нові тенденції у вивченні української мови та літератури, зарубіжної літератури, російської мови в закладах загальної середньої освіти у новому навчальному році».

Портфоліо заходу


Відповідно до плану роботи Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти в рамках проекту «Науково-літературна студія як форма модернізації процесу вивчення літератури в школі» 21 травня 2019 року в відбулося засідання круглого столу «Сторінками творчості Оксани Радушинської». У заході взяла участь Оксана Петрівна Радушинська, письменниця, журналістка, голова громадської організації «Творча сотня «РУХ ДО ПЕРЕМОГИ». Участь у кругллому столі взяла вчитель Дашковецького НВК Мельник Л. І.


17  квітня 2019 року  на базі  Пилипо-Олександрівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів  відбувся районний семінар-практикум  для вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури з проблеми: «Підвищення якості та результативності сучасного уроку через компетентісно орієнтований підхід викладання української мови та літератури, зарубіжної літератури».

Директор школи Кабань Н. В. та учні презентували заклад та провели екскурсію у музей.

Семінар-практикум відкрила методист  районного методичного Штанько Оксана Миколаївна У своєму виступі вона  відмітила, що змінюються мета та зміст освіти, з'являються нові засоби та технології навчання, але урок залишається головною формою навчання. Незмінними є складові уроку, які спрямовані на формування компетентностей, розвиток інтересу до знань, різноманітність форм і методів та раціональне використання часу на уроці.

Структура сучасного компетентнісно зорієнтованого уроку повинна відображати сутність процесів, з якими пов’язані методична творчість учителя й активна навчально-пізнавальна діяльність учнів.

Практичний блок семінару-практикуму розпочали учителі української мови та літератури, зарубіжної літератури, які провели уроки: урок зарубіжної літератури в 5 класі на тему: «Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Вонки» - Білоус Наталя Анатоліївна; урок української літератури у 8 класі на тему: ««Кохання Остапа й Соломії як центральний мотив у повісті М. Коцюбинського «Дорогою ціною». Непереможна сила кохання, що рухає вчинками, поведінкою і вибором героїв» - Захарова Леся Василівна. Всі уроки  проведені з дотриманням вимог до сучасного компетентісного уроку, з використанням інтерактивних методів навчання.

З метою сприяння активізації знань вчителів української мови та літератури з теоретичних основ підвищення якості та результативності сучасного уроку, формування вмінь і навичок моделювання уроку було проведено тренінг, на якому Біла Анжела Сергіївна, вчитель української мови та літератури Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ст. презентувала інноваційні форми роботи.

В ході роботи учителі української мови і літератури, зарубіжної літератури поділилися досвідом з практичних аспектів реалізації компетентнісно-орієнтованого підходу в навчанні. Змістовним був виступ Вачевської Людмили Степанівни, вчителя Зорянського НВК, на тему  «Сучасні методи  і прийоми для формування ключових компетентностей».

Кожен учасник районного семінару-практикуму до свого педагогічного доробку отримав досвід учителів Пилипо-Олександрівської І-ІІІ ступенів та учителів української мови та літератури, зарубіжної літератури району.


Засідання літературної студії «Первоцвіт»

  11 квітня 2019 року у районній дитячій бібліотеці відбулося засідання літературної студії «Первоцвіт» з питання  «Тропи як засіб художнього забарвлення творів».  Розпочала роботу засідання Саврій Світлана Гаврилівна, завідувач РМК, яка налаштувала всіх учасників засідання на змістовне, творче спілкування. Староста Петро Іванович, голова районної літературної спілки «Огневежа», наставник юних талантів презентував формулу творення вірша: Р+Р+Р+О+О= розмір+рима+ритм+образність+оригінальність. Петро Іванович детально проаналізував всі складові формули, наводячи приклади із поезій, які увійшли до збірки «Огневежа - 5». Коротку інформацію про значення тропів як засобів художньої виразності  подала Штанько О. М., методист РМК.  Під час літературного практикуму «У майстерні слова» Данілова Людмила Володимирівна, вчитель Калюсецького НВК, презентувала посібник «Засоби художньої виразності». Юні учасники літстудії стали учасниками тренінгового заняття «Тропи: епітети, порівняння, метафори, гіпербола та ін.», який провела Данілова Л. В. Учні виконували різні завдання: добирали епітети, порівняння, метафори, розгадували кросворди, редагували речення та ін. 

   Жук Марина Іллівна, заступник директора Віньковецької ЦРБ по роботі з дітьми, представила всім присутнім виставку новинок книг для різних вікових категорій, презентувала сайт районної дитячої бібліотеки. 

Учасники літературної студії «Первоцвіт» читали власні поезії, аналізували художні засоби, використані у творі. Петро Іванович юним поетам дав настанови щодо вдосконалення власних творів.

   Проведений захід став для учнів закладів загальної освіти Віньковеччини наступною сходинкою у реалізації творчих здібностей.

 


 28 лютого 2019 року на базі Охрімовецького НВК відбулося засідання Школи Педагогічного досвіду вчителів української мови та літератури, історії з проблеми «Сучасний інструментарій вчителя у процесі викладання української мови та літератури, історії». Директор школи Нахвальна Наталя Валеріївна презентувала заклад, ознайомила з його матеріально-технічною базою.

  Незважаючи на те, що змінюються мета та зміст освіти, з'являються нові засоби та технології навчання, але урок залишається головною формою навчання. Незмінними є складові уроку, які спрямовані на формування компетентностей, принцип науковості в змісті, розвиток інтересу до знань, різноманітність форм і методів та раціональне використання часу на уроці.

  Структура сучасного компетентнісно зорієнтованого уроку повинна відображати сутність процесів, з якими пов’язані методична творчість учителя й активна навчально-пізнавальна діяльність учнів. Все це учасники засідання змогли побачити на відкритих уроках учителів Охрімовецького НВК: Пиріжок Г. В., вчителя української мови та літератури, «вчителя-методиста» - «Українська мова. 5 клас. Урок мовленнєвого розвитку. Лист. Адреса. Конверт.»;Лисої Л. В., вчителя української мови та літератури, «вчителя-методиста» - «Українська мова. 9 клас. Урок узагальнення знань з теми «Безсполучникове складне речення»; Чорноконь А. А., вчителя української мови та літератури, «старшого вчителя» - «Українська література. 10 клас. Урок-дослідження «І линуть, линуть журавлі…»  Василь Стефаник. Новела «Камінний хрест» - психологічне розкриття теми еміграції. Драматизм конфлікту, емоційна загостреність зображуваного. Ідея нерозривної єдності людини з рідною землею»; Дилян Н. В., вчителя історії, «старшого вчителя» -  «Людина і світ. 11 клас. Демократія: ідеали та цінності. Вибори як інструмент демократії».

  З метою сприяння активізації знань вчителів української мови та літератури, історії з теоретичних основ підвищення якості та результативності сучасного уроку, формування вмінь і навичок моделювання уроку Нахвальною Н. В. було проведено педагогічну майстерню «Сучасному освітньому закладу – сучасні вчителі, сучасний інструментарій».

  В ході роботи учителі української мови і літератури, історії поділилися досвідом з практичних аспектів реалізації компетентнісно-орієнтованого підходу в навчанні. Цікавими були виступи Островської І. М., вчителя української мови та літератури Зіньківського НВК та Жучковського А. П., вчителя історії Осламівської ЗОШ І-ІІІ ст.

  Кожен учасник засідання ШПД до свого педагогічного доробку отримав досвід учителів Охрімовецького НВК та учителів української мови та літератури, історії району.

 


До Міжнародного дня рідної мови у закладах загальної середньої освіти Віньковецького району організовано і проведено ряд заходів.

У Слобідко-Охрімовецькому НВК  проведено виховний захід «Чарівні звуки, рідне слово…»,  переглянуто презентацію «Рідна мова – духовний скарб нації»,  створено книжково-ілюстративну виставку.  Учні 2-9 класів із радістю та захопленням  долучилися до написання диктанту «Україна в нас одна».

В Майдано-Олександрівській  ЗОШ І-ІІІ ст. проведено виховні години,  мовні вікторини,  бібліотечні виставки присвячені Міжнародному дню рідної мови.

У Віньковецькому ліцеї в 5-11 класах учні писали диктанти: «Україна в нас одна», «Україна на межі тисячоліть», «Рідна мова», «Обереги». Інформаційні покласні хвилинки донесли до  учнів красу мови, її багатство та мовні курйози в історії походження слів. Флешмоб «Міжнародний день рідної мови» організували учні 6 класу. В початковій школі  проводились книжково-ілюстративні виставки.  Учні залучались до участі у різноманітних конкурсах, подорожах, музичних  виставах.

У Старонетечинецькому НВК цього дня було проведене тематичне інформування «Історія виникнення свята», вікторина «Найкращий знавець рідної мови», також здобувачі освіти мали змогу ознайомитися з огляд-виставкою «Не бійтесь заглядати у словник…».

У Дашковецькому НВК учні-старшокласники разом зі своїми вчителями-філологами писали диктанти про багатство та різноманітність лексичних форм української мови, про наші рідні традиції і побут. А для учнів 7-8 класів було організовано інтелектуальну гру «Юні філологи».

У Охрімовецькому НВК проведено виховний захід « Мови нашої слова – наче музика жива»,  філологічний брейн-ринг «Знай і люби українську мову» - 9-10 кл., конкурс виразного читання «У казковому світі мови» - 3 кл.

Здобувачі освіти Петрашівського НВК відзначили День мови флешмобом «Барвінкова мова». Їх підтримали учні старших класів, заспівавши гімн. Протягом дня учні брали участь у конкурсі малюнків, у створенні колажу «Щира розмова про рідну мову», написанні диктанту. 

Класними керівниками, вчителями-мовниками Яснозірського НВК були проведені тематичні години, присвячені Міжнародному дню рідної мови. Лунали вірші Кобзаря, прислів`я, приказки про мову, учнями було написано «Диктант єдності».

З учнями 5-6 класів Зіньківського НВК було проведено вікторину  «Народ скаже, як зав’яже». Також було проведено поетичну хвилинку  «Слів у мові мільйон», під час якої учні 5-11 класів декламували поезії, доводили, що сила слова безмежна. Учні 5-11 класів долучилися до написання диктантів на уроках мови. Для молодших школярів  було  проведено бібліотечний урок  «Сучасна дитяча література».

У Пилипо-Олександрівській ЗОШ І-ІІІ ст. проведено тематичну лінійку «Мово моя рідна, мово калинова», учні 8-11 класів написали   диктант «Україна в нас одна», учні 3 класу грали у гру "Хто більше", для учнів 5 класу проведено інформаційну програму "Вислови про мову".

Долучились до відзначення Міжнародного дня рідної мови вчителі і учні Осламівської ЗОШ І-ІІІ ст.

 


 30 січня 2019 року на базі Віньковецького ліцею відбувся інтегрований методичний захід: засідання районного методичного об’єднання вчителів зарубіжної літератури та російської мови, української мови та літератури та районна виставка педагогічних інновацій та передового досвіду «Освіта Віньковеччини на шляхах реформування» (номінації «Українська мова та література», «Зарубіжна література»). Вчителями–філологами було розглянуто та проаналізовано ряд питань: структура методичної роботи (аналіз проведених методичних заходів та анонс заходів на 2019 рік), результативність педагогів та учнів у конкурсах, олімпіадах, МАН та інші організаційні питання. Вчителі-філологи, які атестуються у 2019 році, презентували свою педагогічну діяльність.

На виставку педагогічних інновацій представлено по 4 роботи у номінації «Зарубіжна література» та номінації «Українська мова та література».

РМО вчителів зарубіжної літератури та російської мови, української мови та літератури у навчальному році продовжить реалізацію головних завдань мовної та літературної освіти.

 


31 жовтня 2018 року в Хмельницькому інституті післядипломної педагогічної освіти відбулося засідання круглого столу «Сучасний читач: хто він?», організоване кафедрою теорії і методик суспільно-гуманітарних дисциплін (Пулатова Л.Й., Місінькевич О.М.). На засіданні відбулася зустріч з Рудницькою Наталією, фіналісткою Міжнародного конкурсу Global Teacher Prize Ukraine. Авторський літературний проект «Акустика тіней» презентувала Іванна Шкромида (Київ). 

Участь в круглому столі взяли вчителі: Матковська Л. М., вчитель Подолянського НВК і Слободян А. В., вчитель Майдано-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ст.


      27 жовтня 2018 року було проведено ІІ(районний) етап мовно-літературного конкурсу, в якому  взяли участь 44 учні.

Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка – це справжнє свято знань, яке об’єднує  навколо української мови  талановитих учнів, студентську молодь, педагогів,  батьків. Немає сумніву, що захід сприяє згуртованості суспільства навколо національної ідеї, вихованню у підростаючого покоління любові до рідної мови, зростанню авторитету України у світі.

Переможцями ІІ (районного) етапу  ІХ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської молоді  ім. Т. Шевченка стали  4 учні, призові місця (ІІ-ІІІ) вибороли 13 учнів.

 


18 жовтня 2018 року у закладах загальної середньої освіти відбулося урочисте відкриття ІХ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Вчителі  української мови у цей день підготували різноманітні презентації та конкурсні завдання, присвячені особистості та творчості Кобзаря. Учні дізналися про деякі маловідомі факти з біографії Т. Шевченка, узяли участь у вікторинах, а також декламували Шевченкові вірші та знайомилися з репродукціями картин Шевченка. 

Учні Зіньківського НВК продовжили знайомство з творчістю Т. Шевченка в театрі М.Старицького на перегляді постановки «Назар Стодоля».

Отже, конкурс імені Тараса Шевченка у нашому районі стартував!

 


17 жовтня 2018 року на базі Дашковецького НВК відбувся семінар-практикум вчителів зарубіжної літератури з проблеми «Формування ключових компетентностей відповідно до Концепції Нової української школи». Зарубіжна література  як шкільна дисципліна може стати дієвим засобом для різнобічного розвитку особистості учнів, формування в них ключових компетентностей. Крім того, словесник розвиває вміння учня читати, працювати з додатковою літературою, мислити, говорити, аргументувати, висловлювати думку з приводу побаченого та почутого, проявляти ініціативу, робити вибір, критично аналізувати отриману інформацію. Про класифікацію літературних компетентностей розповіла Штанько О.М., методист РМК. Про розвиток учня як особистості в умовах компетентісного підходу до навчання висловилась Савка О. В., вчитель Зіньківського НВК. Враховуючи специфіку предмета, Бойко Т. І, вчитель Сл.-Охрімовецького НВК, зупинилася на основних методах та прийомах формування компетентностей та прикладах ситуативних вправ. У практичному блоці учасники семінару відвідали урок у 7 класі «Уславлення подвигу у непримиренній боротьбі з іноземними  загарбниками і фольклорні елементи в баладі «Вересовий трунок» Л. Стівенсона», який провела Мельник Л. І., вчитель зарубіжної літератури Дашковецького НВК.  Учителі взяли участь у психологічному тренінгу, який провела Осацька Н. М., практичний психолог закладу. Творчість гуртківців театрального гуртка «Маска» приємно вразила учасників заходу. Проаналізувавши  та обговоривши заходи вчителі виробили методичні рекомендації щодо проблеми семінару. Учасники семінару взяли участь в флешмоб до 100-річчя від дня народження видатного українського педагога-гуманіста, філософа, публіциста, письменника Василя Олександровича Сухомлинського «Читаємо Сухомлинського».


20-21 серпня 2018 року на базі Віньковецького НВК відбулися засідання районних методичних об'єднань вчителів української мови та літератури та вчителів зарубіжної літератури та російської мови. 

 


21 березня 2018 року на базі Зіньківського НВК  відбулося засідання Школи педагогічного  досвіду вчителів-філологів із проблеми «Використання інноваційних технологій в умовах розвитку сучасної освіти».  З вітальним словом до учасників семінару звернувся директор НВК Островський В. С, який презентував НВК , як заклад сучасних інноваційних технологій та  побажав плідної роботи.

      Методист РМК Штанько О.М.  представила на  розгляд учасників засідання   виступ , у якому  звернула увагу  на готовність  сучасного педагога до інноваційної діяльності.

     Вчитель української мови та літератури Радевич О. С. охарактеризувала технологію  змішаного навчання, наголосивши, що така технологія є перспективною, оптимальною, прогресивною освітньою технологією,  згідно  якої учні засвоюють одну частину матеріалу онлайн, частково та самостійно керуючи своїм часом, місцем, шляхом і темпом навчання, а іншу частину матеріалу вивчають у шкільному класі. Водночас, усі активності впродовж вивчення того чи іншого предмету логічно пов’язані між собою і, як результат, учень отримує цілісний навчальний досвід.

      Також було підкреслено, що змішане навчання не є тим    універсальним інструментом, який в один прекрасний момент переверне усе навчання з ніг на голову, а  є тим  інструментом, який допоможе подивитись на процес отримання знань  іншими очима, змінить ставлення до технологій,   і ,найголовніше – дасть можливість спробувати себе у новій ролі.

     Під час засідання учасники мали можливість:

- спробувати себе в ролі учнів, виконуючи завдання уроку за моделлю ЗН «Ротація за станціями» ;

- ознайомитися з  фаховими виданнями «Українська мова та література» , «Зарубіжна література» ;

- відвідати виховний захід «Зимово-весняний вернісаж»;

- отримати позитивні враження та емоції.


З 5  по 13 березня в школах району проходив тиждень вшанування пам’яті  українського поета, художника, національного Пророка Т.Г.Шевченка. Проводились заходи, під час яких учні черговий раз мали змогу доторкнутися до творчої спадщини Великого Тараса, цитувати його пророчі слова, аналізувати з позиції сучасності.


Традиційно на початку березня в усіх школах України проходить Всеукраїнська  українознавча гра «Соняшник».

     1 березня  цього року учнізакладів освіти Віньковецького району  взяли активну участь у  «Соняшнику» — 2018.   Як завжди на дітей чекали цікаві й творчі завдання, які стосуються знання нашої рідної мови, літератури, історії, мистецтва, народознавства.


Відповідно до листа ХОІППО № 208 від 19.02.2018 р., листа Міністерства освіти і науки України від 09.02.2018 р. № 22.1/10-348 «Про відзначення Міжнародного дня рідної мови» з нагоди святкування Міжнародного дня рідної мови  провеltyj в закладах загальної середньої освіти фестивалі,  семінари, круглі столи, відкриті уроки на тему «Рідна мова – безцінна й невичерпна духовна скарбниця народу» та ін.

Проведено також «диктант єдності» 


Відомий педагог Я. А. Коменський писав: «Учителями повинні бути люди чесні, діяльні й працьовиті; не тільки для годиться, а й насправді вони повинні бути живими взірцями чеснот, що їх вони мають прищепити іншим.» Саме такими взірцями стали для нас вчителі Осламівської ЗОШ І-ІІІ ст.

У цьому ми переконалися на семінарі-практикумі вчителів української мови та літератури, який проходив 20 лютого на базі цієї школи. Із теплом та любов’ю радо приймали педагогів Віньковеччини у стінах виховного закладу. Уже з першої хвилини перебування була відчутна атмосфера привітності, добродушності та щирості дружньої шкільної сім’ї.

Теоретичний блок семінару розпочала методист РМК Штанько О. М. На обговорення була винесена проблема «Діяльнісний підхід у викладанні української мови та літератури крізь призму впровадження наскрізних змістових ліній навчальних програм». Оксана Миколаївна активно залучала всіх учасників до спілкування, вирішення завдань різної форми, ділила на групи за цікавими класифікаціями, а це у свою чергу підносило настрій і викликало бажання працювати.

Практичний блок включав у себе відвідування уроків та виховного заходу, де усі вчителі мали можливість поспостерігати за учнями, почерпнути щось нове, цікаве для себе, перейняти педагогічний досвід у своїх колег. Зокрема, побувавши на уроці української мови в 8 класі, який проводила Нетяга Майя Миколаївна, ми висловили позитивні враження, дехто був у захваті. Одна із учителів навіть виявила бажання бути ученицею у такого педагога – щирого, привітного й розумного. На уроці української літератури в 10 класі своєю культурою мови, стриманістю, врівноваженістю, серйозністю вразила нас молода вчителька Бучок Інна Сергіївна. Учні також представили себе з кращого боку, проявили свою кмітливість, активність, показали хороші знання та вміння.

Існує така думка, що іноді педагог повинен пожертвувати своєю гідністю і дати своїм учням перевершити його самого. Саме така можливість випала учням Осламівської школи, які змагалися із командою віньковецьких педагогів під час мовознавчого турніру «Українська мова – диво калинове». Проте це було несподіванкою для нас самих. І, незважаючи на досвід, ми відчували легке хвилювання, але були задоволені, адже на мить стали дітьми. Незабутні враження справили на нас творчі виступи школярів: як вокальні, так і танцювальні. У залі панувала святкова атмосфера.

Оксана Миколаївна Штанько щиро подякувала учителям та учням школи за проведений семінар, відзначила усі позитивні моменти, вказала найкращі якості дітей та їхніх педагогів і висловила найщиріші побажання. А опісля усі стали до колективного фото.

На завершення відбулася дискусійна панель: проектування уроку української мови та літератури на засадах діяльнісного підходу. З питаннями виступали вчителі: Зайцева Н. C., Ковальчук С. В., Слишинська А. В., Бялик В. Г., Біла А. С., які давали корисні, цікаві та влучні поради. Це дало змогу зрозуміти кожному, що для самовдосконалення немає меж.


29 січня 2018 року на базі Віньковецького НВК відбувся інтегрований методичний захід: засідання районного методичного об’єднання вчителів зарубіжної літератури та російської мови, української мови та літератури та районна виставка педагогічних інновацій та передового досвіду «Освіта Віньковеччини на шляхах реформування» (номінації «Українська мова та література», «Зарубіжна література»). Вчителями–філологами було розглянуто та проаналізовано ряд питань: структура методичної роботи (аналіз проведених методичних заходів та погодження заходів на 2018 рік), ІКТ-компетентність педагогів, самоосвіта педагога у міжатестаційний період, результативність педагогів та учнів у конкурсах, олімпіадах, МАН та інші організаційні питання. 

РМО вчителів зарубіжної літератури та російської мови, української мови та літератури у навчальному році продовжить реалізацію головних завдань мовної та літературної освіти.

 


17-18  січня 2018 р. у приміщенні Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся  обласний етап всеукраїнського конкурсу «Учитель року 2018». 

Учасники конкурсу складали тести з педагогіки і психології та фаху, виконували практичну роботу, ділилися методичними напрацюваннями.  Віньковеччину у номінації "Українська мова та література" представляла Садлій Богдана Валентинівна, вчитель української мови та літератури Великоолександрівського НВК.

На впровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа»  та відповідно до Положення про обласну постійно діючу виставку "Освіта Хмельниччини на шляхах реформування" продовжується робота щодо виявлення популяризації та поширення прогресивного педагогічного досвіду, інноваційних технологій, методик навчання і виховання, підвищення рівня професійної компетентностей та професійного зростання освітян області. У номінації "Українська мова та література" методичний посібник  "Мультимедіа на уроках української літератури" творчої групи вчителів української мови та літератури "Знахідки" зайняв ІІІ місце.


У листопаді -грудні 2017 року проведено районний етап   ХVІІ Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося, брати мої».На конкурс були представлені роботи учнів у 2 номінаціях «Література», «Історія України і державотворення».

Учні продемонстрували вміння працювати з художньою, науково-публіцистичною літературою, навики дослідницької роботи. Значна частина робіт вказує на глибину володіння школярами літературно-критичним матеріалом з обраної  теми, особистісний підхід, оригінальність викладу думок при виконанні творчих робіт.

У номінації «Література» І місце посіла Лиса Дарія, уч. 10 класу Охрімовецького НВК.

 

 


16 грудня 2017 року відбувся І (районний) етап Всеукраїнського  конкурсу-захисту  науково-дослідницьких  робіт учнів-членів МАН,  в якому взяли участь  юні науковці із 8 загальноосвітніх   навчальних закладів району. Серед конкурсних робіт: у відділенні літературознавства,  фольклористики та мистецтвознавства –6 робіт, відділенні  мовознавства – 1 робота.

Переможцями стали:

Секція української  літератури:

І місце - Рижова Іванна Сергіївна, учениця 10 класу Зіньківського НВК.

Секція фольклористики:

І місце - Флік Анастасія Ігорівна, учениця 10 класу Зіньківського НВК, ІІ місце - Мазур Вікторія Анатоліївна, учениця 9 класу Веливоолександрівського НВК.

Секція журналістики:

І  місце -  Бернацький Владислава Вікторович, учень 11 класу Зіньківського НВК


З метою  виявлення і підтримки  творчої праці вчителів, підвищення їх професійної майстерності, у період з 1 грудня по 15 грудня 2017 року проведено (в заочному форматі) районний конкурс „Учитель року – 2018” в чотирьох номінаціях: «Українська мова та література», «Фізика», «Німецька мова», «Фізична культура».

Переможцем   заочного туру конкурсу «Учитель року -2018» у номінації "Українська мова та література" стала Садлій Богдана Валентинівна, вчитель української мови та літератури Великоолександрівського НВК.

 


13 грудня 2017 року на базі Осламівської ЗОШ І-ІІІ ст. відбувся семінар-практикум вчителів зарубіжної літератури з проблеми «Формування комунікативних компетентностей на уроках літератури». Мета сучасного вчителя-філолога - виховання творчого читача із самостійним критичним мисленням, формування гуманістичного світогляду, загальної культури, естетичних смаків особистості. Саме тому основну увагу приділяють питанню розвитку ключових та предметних компетентностей. Про роль зарубіжної літератури у формуванні ключових компетентностей, зокрема комунікативної та мовленнєвої компетенції, розповіла Штанько О.М., методист РМК. Враховуючи специфіку предмета, Мельник Л.І. , вчитель Дашковецького НВК, зупинилася на основних методах та прийомах формування комунікативної компетенції та прикладах комунікативно-ситуативних вправ.

   У практичному блоці учасники семінару відвідали урок у 5 класі «Е. Сетон-Томпсон. Оповідання «Лобо» та гру «Щасливий випадок», які провела Борщевська С.М., вчитель зарубіжної літератури Осламівської ЗОШ І-ІІІ ст. Цікавим та змістовним став виховний захід «Українські вечорниці», який представили учні 9 класу. Проаналізувавши та обговоривши заходи вчителі виробили методичні рекомендації щодо проблеми семінару.

Портфоліо семінару

 


06 грудня 2017 рокув інформаційно-методичному центрі РМКпроведено нараду-семінар для вчителів української мови та літератури, які викладають в 11 класі. Саврій С.Г., завідуюча РМК, проаналізувала типові завдання та складні теми програми ЗНО-2018, об’єктивність тематичного та семестрового оцінювання випускників відповідно до критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів, прокоментувала типові помилки у завданнях, зазначила підходи до їх виконання. Учасники наради проаналізували тестові завдання відповідно до психометричної характеристики тесту ЗНО-2017. Світлана Гаврилівна окреслила завдання, які стоять перед учителями української мови та літератури для забезпечення якісної підготовки випускників 11-их класів до ДПА та ЗНО-2018. Штанько О.М., методист РМК ознайомила із рекомендаціями ВРЦОЯО щодо формату ЗНО-2018 та загальними висновками щодо результатів виконаннязавдань сертифікаційної роботи з української мови у 2017 році.


01 грудня 2017 року на базі Хмельницького навчально-виховного комплексу № 10 відбувся ІІІ (обласний) етап ХVІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Призером обласного етапу Конкурсу стала Рейтаровська Ірина, учениця 10 класу Віньковецького НВК (ІІІ місце).

 


18 листопада 2017 року на базі Віньковецького НВК пройшов ІІ етап XVІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика серед учнів 3-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів району. У цьому етапі конкурсу взяли участь 84 конкурсантів. Це — кращі із кращих представників від шкіл району — знавці української мови. Переможцями стали 8 учнів, призові місця (ІІ-ІІІ) вибороли 25 учнів. Захід проводився з метою сприяння розвитку української мови, піднесення її престижу, виховання шанобливого ставлення до культури і традицій українського народу. Завдання конкурсу — виявити не лише рівень знань з української мови, а й знання мовних тонкощів, здійснити творчий підхід до розв'язку мовних проблем.


12 листопада відбувся ІІ етап (районного) етапу Всеукраїнської  учнівської олімпіади з української мови та літератури. Участь в олімпіаді взяли 53 учні закладів району. Переможцями стали 11 учнів. Четверо з них будуть брати участь в ІІІ етапі Всеукраїнської  учнівської олімпіади з української мови та літератури.


Всеукраїнський радіодиктант національної єдності – це традиційна подія, що відбувається на Українському радіо до Дня української писемності та мови, що відзначається 9 листопада. Щороку дев’ятого листопада, уважно прислухаючись до голосу Українського радіо, пишуть диктант люди різного соціального статусу й віку.

   В навчальних закладах району відбувся радіодиктант національної єдності до Дня писемності та мови, в якому прийняли участь учні та вчителі.

Написання диктанту стало не лише перевіркою знань української мови, а й певним стимулом завжди спілкуватися державною мовою, постійно її вивчати, популяризувати та берегти як символ могутньої української держави.


Стежками Каменяра

МОН, БО «Міжнародний фонд Івана Франка» та ГО «Львівське товариство у м. Києві» оголосили про започаткування щорічного Всеукраїнського учнівського літературно-мистецького конкурсу «Стежками Каменяра», що присвячений творчості Івана Франка. Про це повідомляє МОН у листі від 24 листопада.

Метою конкурсу є посилення творчої мотивації у вивченні учнями творчості Івана Франка через створення літературно-мистецьких творів у різних жанрах, у яких творив Франко, та дослідження його літературної і громадської діяльності.

 До участі в конкурсі запрошують учнів закладів загальної середньої освіти віком від 6 до 16 років (включно). Переможці конкурсу визначаються в таких номінаціях: «Проза», «Поезія», «Драматургія» та «Краща ілюстрація до творів Івана Франка».

Конкурсні роботи мають відповідати таким вимогам: художньо-мистецька цінність, патріотизм, соціальна значущість.

Найкращі твори конкурсу видаватимуться окремою книгою.

Офіційний старт і деталі щодо подання заявок будуть оголошені 15 грудня.

 


Відкриття ХVІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика

09 листопада 2017 року в Хмельницькому національному університеті, у День української писемності та мови, відбулось відкриття ХVІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. На урочистий захід, що проходив у актовій залі університету, завітали представники місцевої влади, гості зі столиці, поціновувачі української мови, викладачі, методисти, учні та студенти. Право відкрити один з найбільших національних проектів з української мови надали Слабошпицькому Михайлу Федотовичу, виконавчому директору Ліги українських меценатів, голові Координаційної ради Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, лауреату Національної премії України імені Тараса Шевченка.

На свято завітали почесні гості: Бирка Юрій Ігорович, заступник голови – керівник апарату Хмельницької обласної державної адміністрації; Гриценко Павло Юхимович, доктор філологічних наук, професор, директор Інституту української мови НАН України; Ничкало Нелля Григорівна, доктор педагогічних наук, професор, академік-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН України; Діденко Зоя Олександрівна, голова Хмельницького міського Товариства української мови імені Тараса Шевченка «Просвіта»; Шевчук Олена Миколаївна, заступник виконавчого директора Ліги українських меценатів, заступник голови Координаційної ради Міжнародного конкурсу з української мови імені П.Яцика; Короненко Світлана Анатоліївна, багаторічний прес-секретар Ліги українських меценатів, ведуча передач українського радіо; Фасоля Олег Іванович, кандидат педагогічних наук, директор Департаменту освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації; Берека Віктор Євгенович, доктор педагогічних наук, професор, ректор Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Після теплих слів та щедрих аплодисментів відбулося нагородження активних учасників Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика – учнів загальноосвітніх навчальних закладів, студентів, викладачів української мови та літератури області. Серед нагороджених учень 6 класу Віньковецького НВК Ачілов Сергій.

 


02 листопада 2017 р. на базі  Хмельницької спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 15 імені Олександра Співачука відбувся ІІІ (обласний) етап VІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

Призерами обласного етапу Конкурсу стали : ІІ місце - Кохан Евеліна Василівна, учениця 7 класу Дашковецького НВК

ІІІ місце - Хоптяна Оксана Вікторівна, учениця 9 класу Віньковецького НВК, Паленко Максим Сергійович, учень 10 класу Віньковецького НВК,, Хмільовська Ліана Валентинівна, учениця   11  класу Охрімовецького НВК

 


01 листопада 2017 року в приміщенні Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти в рамках проекту «Науково-літературна студія як форма модернізації процесу вивчення літератури в школі» відбулося засідання круглого столу вчителів літератури за темою «Літературна освіта – важливий фактор формування ключових життєвих компетентностей». Організатором заходу є кафедра теорії та методик суспільно-гуманітарних дисциплін (завідувач – Пулатова Л.Й.). Обговорення відбувалося за такими напрямами: «Зміст літературної освіти сьогодення» (моє бачення літературної освіти, які твори я хотів би запропонувати сучасним учням, презентація сучасних творів української та зарубіжної літератур) та «Новітня методика уроку літератури» (яким я бачу урок літератури, як я можу навчити учнів читати та любити літературу).

Спеціальним гостем заходу була сучасна українська письменниця Наталка Ліщинська з презентацією своєї книги «Нова Людина».

Учасником круглого столу була Карелова Людмила Володимирівна, вчитель зарубіжної літератури Петрашівського НВК.

 

 


25 жовтня 2017 року вчителі-філологи Віньковецького району взяли участь у VІІ Всеукраїнському конкурсі фахової майстерності для вчителів-україністів "Соняшник-учитель"


З метою вшанування творчої спадщини Тараса Григоровича Шевченка, виявлення творчо обдарованої молоді, розвитку її потенціалу, виховання у молодого покоління поваги до мови і традицій свого народу, підвищення рівня мовної освіти в Україні,  21 жовтня 2017 року було проведено ІІ(районний) етап мовно-літературного конкурсу, в якому  взяли участь 43 учнів.

Переможцями ІІ(районного) етапу  VІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської молоді  ім. Т.Шевченка стали  4 учні, призові місця (ІІ-ІІІ) вибороли 15 учнів.

Журі визначило високий рівень  підготовки з рідної мови учнів Віньковецького НВК, Дашковецького НВК, Охрімовецького НВК. 

 


Шановні колеги!

Запрошуємо ваших учнів до участі в надзвичайно цікавій Міжнародній грі зі світової (української і зарубіжної) літератури "Sunflower-2017"!

Гра допоможе вам:

- долучити учнів до найвищих досягнень світової літератури і культури, загальнолюдських і національних духовних цінностей;

- формувати в школярів естетичний смак, високу читацьку і загальну культуру;

- виробляти в них "імунітет" проти низькопробних явищ масової культури;

- формувати навички аналізу літературного матеріалу;

- розвивати читацькі компетентності, дослідницькі та творчі вміння учнів.

Реєстрація з 1 вересня 2017 року!

Докладні умови та зразки завдань - на сайті http://gra-sunflower.com.ua/main/


РМО вчителів української мови та літератури

22 серпня 2017 року відбулося засідання районного методичного об’єднання вчителів української мови та літератури з проблеми  «Методичне забезпечення професійної компетентності вчителя української мови та літератури». Учасники засідання обговорили методичні рекомендації щодо викладання предметів, проаналізували пояснювальні записки до програм, визначили завдання на наступний навчальний рік.   

 


РМО вчителів зарубіжної літератури та російської мови

21 серпня 2017 року відбулося засідання районного методичного об’єднання вчителів зарубіжної літератури та російської мови з проблеми  «Методичне забезпечення професійної компетентності вчителя зарубіжної літератури та російської мови». Учасники засідання обговорили методичні рекомендації щодо викладання зарубіжної літератури та російської мови, проаналізували складові програм.  Закцентовано увагу на формуванні ключових компетентностей учнів під час вивчення предметів та з’ясовано особливості запровадження наскрізних ліній «Екологічна безпека та сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров'я і безпека» й «Підприємливість та фінансова грамотність», які відображають провідні соціально й особистісно значущі ідеї, що послідовно розкриваються у процесі навчання й виховання. Розглянуто концептуальні засади реформування середньої школи, відповідно до Концепції Нової української школи.

 


15 травня 2017 року на базі Великоолександрівського НВК відбувся семінар-практикум вчителів української мови та літератури з проблеми «Навчально-методичне забезпечення проведення уроків літератури рідного краю». Уроки літератури рідного краю — складова літературної освіти школярів узагалі та частина краєзнавства зокрема. Літературне краєзнавство — це специфічна галузь науки про літературу, предметом якої є вивчення фольклорної спадщини та літературних творів, художніх образів, навіяних природою, історичними подіями, традиціями, звичаями, побутом і людьми краю. Сьогодні, як ніколи, саме ця частина курсу літератури може стати тим містком, який поєднає читацьке життя школяра з зарубіжною літературою, культурою. Про теоретико-методичні засади уроків літератури рідного краю розповіла Штанько О.М., методист РМК. Урок літератури рідною краю у 8 класі «Нас єднає слово (творчість П.І.Старости)» провела вчитель української мови та літератури, «старший вчитель» Соколовська С.С. Учителі української мови та літератури району представили міні-майстер-класи творчості поетів і прозаїків Віньковеччини. На виховному заході «Мій рідний край» (Садлій Б.В., вчитель української мови та літератури, Шкринда Т.В., педагог-організатор НВК) учні, вчителі, жителі села презентували творчість та таланти рідного краю. Майстер-клас з декорування виробів стрічками провела Садлій Богдана Валентинівна.

 


20 квітня 2017 року в приміщенні Віньковецької РДБ відбулася презентація збірки віньковецьких літераторів «Огневежа-3».  Про створення та видання збірки розповів ідейний натхненник Староста Петро Іванович, голова Віньковецької районної літературної спілки. Із словами вдячності та захоплення звернулася до присутніх завідуюча Віньковецького РМК Саврій Світлана Гаврилівна. А згодом звучала поезія.. Декламували вірші  учні загальноосвітніх шкіл району: Ліана Хмільовська,  учениця Охрімовецького НВК, Богдана Розанова, Мар’яна Слободян, Ірина Рейтаровська, Олександр Павлюк, Богдан Волковинський - учні Віньковецького НВК,  Вікторія Приступа, учениця Зіньківського НВК,  Дана  Громова, учениця Женишковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів,  Яна Султанова, учениця Осламівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Збірка буде цікавою і  корисною як для вчителів та учнів, так й для широкого кола читачів і, звичайно ж, прикрасить домашню бібліотеку кожного, хто вивчає та шанує літературу рідної Віньковеччини.

 

Бринить, співає рідна мова                               

                                          Ти постаєш в ясній обнові,

                                          Як пісня, линеш, рідне слово.

                                          Ти наше диво калинове,

                                          Кохана материнська мово!

     Кожного року 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято досить молоде. Воно було запроваджено у листопаді 1999 року. А починаючи з 21 лютого 2000 року цей день відзначаємо і ми, українці. За недовгий час свого існування це свято вже стало традиційним, адже це один з тих днів, коли кожен має змогу відчути себе частиною свого великого народу. Рідна мова – це мова, що першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя.  

    Міжнародний день рідної мови відзначали й учні навчальних закладів району. Було проведено ряд заходів, які мали на меті популяризацію рідної мови, зміцнення її ролі як невід'ємної складової розвитку держави, виховання любові до своєї мови.

   Акція  «Я розмовляю українською»  спонукала учнів не вживати суржикових слів  під час спілкування.

   Учні працювали над створенням  стінгазети «Наша мова калинова».  Також учні писали «диктант єдності»  «Україна – наша земля, наша Батьківщина».  А ще було проведено  міні-флешмоб «Мова єднання». 

   Щасливі ми, що народилися  на такій чудовій, багатій, мальовничій  землі – в  нашій  славній  Україні. Тут жили  наші  прадіди, діди, живуть  наші батьки – тут коріння  роду  українського. І де б ми  не  були, скрізь  відчуваємо  поклик  рідної землі, хвилюємося  аж  до  сліз, зачувши  рідне слово. Тож шануйте і любіть рідну мову, піклуйтеся про неї, захищайте, розкривайте для себе її велич і могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь.

 


15 лютого 2017 року на базі інформаційно-методичного центру відбулося засідання творчої групи вчителів-філологів з проблеми «Використання хмарного сервісу при викладанні гуманітарних дисциплін». 

ІКТ-компетентність – властивість педагога, який компетентно, тобто цілеспрямовано і самостійно, із знанням вимог до професійної діяльності в умовах інформатизації освітнього простору і своїх можливостей та обмежень здатен застосовувати ІКТ у процесі навчання, виховання, методичної і дослідницької діяльності та власної неперервної професійної педагогічної діяльності. Педагоги поділилися думками щодо важливості та необхідності використання інформаційних технологій у роботі педагога. Мельниченко Л.В., вчитель Майдано-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ст.. презентувала роботу обласної творчої групи, яка втілює Всеукраїнський проект «Філологічний Олімп». Лілія Володимирівна познайомила присутніх із блогом, на якому розмішено різні матеріали для роботи вчителя української мови та літератури та зарубіжної літератури. Блоги з дистанційного навчання  презентували Гуменюк Л. С., вчитель Віньковецького НВК та Радевич О.С., вчитель Зіньківського НВК. Вачевська Л.С., вчитель Зорняського НВК презентувала використання хмарного середовища в процесі атестації. 

Учасники засідання впевнені, що використання ІКТ дає можливість значно підвищити ефективність засвоєння необхідного обсягу навчального матеріалу, адаптації темпу подання нового матеріалу до швидкості його засвоєння з урахуванням індивідуальних особливостей учнів та презентувати власний досвід.

 

 


25 січня 2017 року  на базі інформаційно-методичного центру відбувся інтегрований методичний захід: засідання районного методичного об’єднання вчителів зарубіжної літератури та російської мови, української мови та літератури та районна виставка педагогічних інновацій та передового досвіду «Освіта Віньковеччини на шляхах реформування» (номінації «Українська мова та література»,  «Зарубіжна література»). Вчителями–філологами було розглянуто та проаналізовано ряд питань: структура методичної роботи (аналіз проведених методичних заходів та погодження  заходів на 2017 рік), ІКТ-компетентність педагогів, самоосвіта педагога у міжатестаційний період, результативність педагогів та учнів у конкурсах, олімпіадах, МАН  та інші організаційні питання. На районну виставку педідей представлено 5 робіт у номінаціях «Українська мова та література»,  «Зарубіжна література».

Про особливості проведення ДПА у 9,11 класах та ЗНО в 11 класі розповіла завідуюча РМК Саврій С. Г.

РМО вчителів зарубіжної літератури та російської мови, української мови та літератури у навчальному році продовжить реалізацію головних завдань мовної та літературної освіти.

 

 


22 січня 2017 року відбувся ІІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури. Учасники обласної олімпіади з української мови та літератури показали  високі результати: Флік Анастасія, уч. 8 класу Зіньківського НВК - ІІІ місце, Рейтаровська Ірина, уч. 9 кл. Віньковецького НВК - ІІІ місце.


14 січня 2017 року у приміщенні СЗОШ №15 м.Хмельницького відбувся ІІІ етап VII Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені ТарасаШевченка.

Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка проводиться з метою вшанування творчої спадщини Тараса Шевченка, виявлення творчо обдарованої молоді, розвитку її потенціалу, виховання у молодого покоління поваги до мови і традицій свого народу, підвищення рівня мовної освіти в Україні.

Вітаємо призерів:

Ачілова Сергія, учня 5 класу Віньковецького НВК, який зайняв ІІІ місце;

Паленка Максима, учня 9 класу Віньковецького НВК, який зайняв ІІІ місце;

Гевко Олесю, ученицю 11 класу Віньковецького НВК,яка зайняла ІІІ місце.

 

 


 

16 грудня 2016 року у Хмельницькому НВК №10 відбувся ІІІ етап (обласний) XVII Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.

Вітаємо призерів:

ІІ місце – Ачілов Сергій, уч. 5 класу Віньковецького НВК;

ІIІ місце – Рейтаровська Ірина, уч. 9 класу Віньковецького НВК;

ІІІ місце - Хмільовська Ліана, уч. 10 класу Охрімовецького НВК.

 Дякуємо нашим юним обдаруванням!


Семінар-практикум для вчителів-філологів

Дедалі наполегливіше у кожному навчальному закладі поняття «компетентності» набуває сили та впевності. Дитині  недостатньо дати знання. Ще необхідно навчити користуватися ними. Знання та вміння, взаємопов’язані з ціннісними установками учня формують його життєві компетентності, необхідні для успішної самореалізації в життя, навчанні та праці. Проблема  «Вдосконалення форм, методів та прийомів роботи для формування компетентностей  учнів» розглядалась на семінарі-практикумі вчителів-філологів 13 грудня 2016 року на базі Петрашівського НВК. В теретичній частині семінару розглядались питання «Кометентності: обговорюємо, тлумачимо, звикаємо до нових підходів» (Штанько О.М., методист РМК) та «Сучасний урок у контексті компетентісного навчання» (Савка О.В., вч. Зіньківського НВК).

У практичній  частині було презентовано панораму уроків: з зарубіжної літератури у 6 класі - «Чарльз Діккенс «Різдвяна пісня у прозі. Динаміка образу Скруджа, причини його духовного переродження»(вчитель Ковальчук С.В.) та урок української мови у 9 класі на тему «Складнопідрядні речення з підрядними обставинними. Підрядні місця і часу»(вчитель Карелова Л.В.). На уроках використовувались прийоми, які формують ключові компетентності учнів. Учасники семінару обговорили структуру компетентісно-орієнтованого уроку, висловили свої думки щодо проведених відкритих уроків та проблеми в цілому.

Як формується загальнокультурна компетентність в учнів учасники семінару побачили під час виховного заходу «Андріївські вечорниці».

 

Завдання вчителя-філолога у сучасній українській школі – навчити учнів критично мислити, ставити цілі та досягати  їх, працювати в команді.

Засідання літературної студії "Первоцвіт"

 

10 грудня 2016 року відбулося творче засідання літературної студії «Первоцвіт» на тему «Літературними стежками рідного краю».

На засідання літературної студії прибули шановані гості П.І.Староста та А.В. Закордонець. 

В першій частині засідання літстудії Жук М.І, заступник директора по роботі з дітьми, презентувала життєвий та творчий шлях письменників Віньковеччини, ознайомила присутніх із новими виданнями. Незабутнім залишаться виступ Петра Івановича Старости, який розповів, що  джерелами його творчості є родина, любов до рідної мови, поклоніння жінці, рідний край, а найголовніше – стан душі і поклик серця. А.В. Закордонець познайомив  учасників засідання із творчим доробком та запевнив, що основою творчості є читання. Письменники не тільки поділилися секретами творчого характеру, а й закликали школярів до творчості, пошуку свого місця серед літературного розмаїття.

 А далі учасники «Первоцвіту» презентували літературний квест «Рідний край у творчості». Про життєвий і творчий шлях Світлани Макаревської захоплююче розповіли учениці Віньковецького НВК Жук Валерія і Залуцька Дарина. Про силу слова Неоніли Яніцької розповіла Дана Громова, Тімош Інна, презентувала творчість Валентини Молотковської, а Яворська Ангеліна творчість І. Кукурудзи. Змістовними та емоційними були розповіді Урсатій Олесі  та Столярчук Тетяни. Зворушливо та глибинно читали поезії присутніх письменників Салюк Михайло та Тригуба Вікторія.  Творчість місцевих поетів презентували Мазур Вікторія, Канарчик Аліна  та Прилюк Валентина. Докладно про життєвий і творчий шлях Ольги Грібової розповіла Лиса Валерія. У практичній частині засідання було запропоновано скласти власні сенкани про рідний край. Талановиті поети, уважно вислухавши дітей, робили слушні зауваження, давали цінні поради.

Прикрасою зустрічі стала літературно-музична композиція «Недоспівана пісня». Із трепетом, сльозами на очах слухали присутні із уст доньки та внучки Д. І. Сухого про його неперевершений музичний та поетичний талант. Ліричні зворушливі мелодії лунали у виконанні І.Громової, Д. Громової, С. Студенікіної, Л. Мацюк, В. Громової та А. Громової.

Проведений захід став для учнів навчальних закладів наступною сходинкою для ґрунтовного дослідження творчості письменників Віньковеччини.

 

 

 

 19 листопада 2016 року на базі Віньковецького НВК пройшов ІІ етап XVІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика серед учнів 3-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів району.У цьому етапі конкурсу взяли участь 89 конкурсантів. Це — кращі із кращих представників від шкіл району — знавці української мови. Переможцями Конкурсу стали:

- Папаш Христина Олегівна, учениця 4  класу Віньковецього НВК;

- Ачілов Сергій Сергійович, учень 5 класу Віньковецького НВК ;

- Чернюк Анастасія Олександрівна, учениця 8  класу Віньковецького НВК; 

- Рейтаровська Ірина Станіславівна, учениця  9 класу Віньковецького НВК;

- Хмільовська Ліана Валентинівна, учениця 10 класу Охрімовецького НВК;

- Білоус Катерина Русланівна, учениця   11  класу Віньковецького НВК.

Призові місця (ІІ-ІІІ) вибороли 37 учнів.

Захід проводився з метою сприяння розвитку української мови, піднесення її престижу, виховання шанобливого ставлення до культури і традицій українського народу.

Завдання конкурсу — виявити не лише рівень знань з української мови, а й знання мовних тонкощів, здійснити творчий підхід до розв'язку мовних проблем.

 

 


«Єдиний скарб у тебе - рідна мова...»

 

Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови,

не може й сам викликати поваги до себе.

О.Гончар

  9 листопада – День української писемності та мови.

   З метою сприяння утвердженню державного статусу української мови, піднесення її престижу серед учнівської молоді, виховання пошани до культури і традицій українського народу, за активної участі лідерів учнівського самоврядування в школах Віньковеччини відбулось урочисте відкриття XVIІ Міжнародного конкурсузнавців  української мови імені Петра Яцика.

   Учні 6 – 11 класів стали учасниками Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. І назва тексту, і зміст спонукали учасників до роздумів про національну приналежність, пробуджували почуття гордості за свою країну. Найголовніше в ньому –  не перевірка знань і не хизування здобутою високою оцінкою. Важлива солідарність з усіма, хто любить і шанує рідне слово, хто хоче, щоб українці говорили українською і зберегли її для нащадків. Для написання диктанту, учень 5-го класу гімназії Віньковецького НВК Паленко Максим  створив свій  логотип  для бланка написання диктанту.

   У Зіньківському НВК проходило літературно-мистецьке свято "Наша мова - мова вічної землі, наше слово - слово вічного народу". Свято було проведено спільно із бібліотекарями села та працівниками культури. У шкільній бібліотеці Осламівської ЗОШ І-ІІІ ступенів проведено зустріч із талановитим письменником Віньковеччини, учасником АТО Артуром Закордонцем. У 2015 році Артур Закордонець був нагороджений спеціальною відзнакою від Дари Корній та Тали Владмирової «Українське сучасне фентезі» конкурсу «Коронація слова» за роман «Відунський сокіл». Пізніше книжку надрукувало видавництво «Твердиня».

   У Охрімовецького НВК проведено «Годину поезії» для учнів 7 – 8 класів. Своїми роздумами, спогадами ділилась поетеса Ольга Михайлівна Грібова. Діти із захопленням слухали вірші Ольги Михайлівни, в яких переплелись мотиви любові до рідного краю, батьківського порогу, до мальовничої української природи.

Будьмо справжніми патріотами!  Оберігаймо, плекаймо та звеличуймо рідну українську мову! Бо, як сказав український вчений, мовознавець Іван Огієнко: «Мова – душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб».


06 жовтня  2016 року у загальноосвініх навчальних закладах Віньковецького району відбулося відкриття VІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка


 04 жовтня 2016 року вчителі-філологи Віньковецького району взяли участь у VІ Всеукраїнському конкурсі фахової майстерності для вчителів-україністів "Соняшник-учитель"

 


23 серпня 2016 року відбулося засідання районного методичного об’єднання вчителів української мови та літератури. Філологи ознайомились та обговорили нормативні документи щодо викладання української мови та літератури. Методистом РМК Штанько О.М. зроблено акцент на Проекті Концепції нової української школи. Питання впровадження Методичних рекомендацій з національно-патріотичного виховання в навчально-виховному процесі розкрила Студенікіна С.Є, вчитель Женишковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів. Про компетентісний підхід та формування ключових компетентностей учнів  у навчальному закладі розповіла Пиріжок Г.В.,вчитель Охрімовецького НВК.

Досвідом роботи з питання провадження національного виховання на уроках української мови та літератури поділилась вчитель Зіньківського НВК Островська І.М. Проблему здоровязберігаючих технологій на уроках словесності розкрила Зайцева Н.В., вчитель Подолянського НВК. Важливі  питання «ормування читацьких компетентностей на уроках української мови та літератури та «Розвиток креативності учнів через реалізацію міжпредметних зв’язків  на уроках української мови та літератури»презентували вчителі Гаврішко Н.О., вчитель Старонетечинецького НВК і  Радевич О.С., вчитель Зіньківського НВК.

 

Учасники засідання поділились думками щодо ефективності навчально-виховного процесу та зокрема уроків української мови та літератури. 


22 серпня 2016 року на базі Віньковецького НВК відбулося засідання районного методичного об’єднання вчителів зарубіжної літератури, російської мови. Вчителі об’єдналися навколо проблеми «Методичне забезпечення професійної компетентності вчителя зарубіжної літератури та російської мови».

Методист Штанько О.М. ознайомила вчителів із Проектом Концепції нової української школи, зосередила увагу на основних завданнях сучасного вчителя (відповідно до Концепції).

Учасники засідання ознайомились із методичними рекомендаціями МОН та ХОІППО щодо викладання зарубіжної літератури та мов національних меншин. Із Методичними рекомендаціями щодо національно-патріотичного виховання на уроках зарубіжної літератури познайомила Волуцька Л.С., вчитель Віньковецького НВК. Про сучасний урок у контексті компетентісного навчання розповіла вчитель Старонетечинецького НВК Дупляк Л.М.

У «Методичному практикумі» вчителі поділились досвідом роботи: Карелова Л.В., вчитель Петрашівського НВК з питання «Сучасний урок зарубіжної літератури», Вачевська Л.С. – «Здоров’язбережувальні технології на уроках зарубіжної літератури» та Матковська Л.М. презентувала майстер-клас з питання «Інтерактивне навчання на уроках зарубіжної літератури».

У 2016-2017 навчальному році вчителі зарубіжної літератури та російської мови працюватимуть над реалізацією  наступних завдань:

- формування гуманістичного світогляду та гуманітарної свідомості самостійної, творчої особистості;

- сприяння виробленню естетичних смаків, поглядів і вподобань учнів;

- формування читацької культури, творчих здібностей, критичного мислення, навичок аргументованого оцінювання прочитаного;

- підвищення загального рівня культури учнів як повноправних членів соціуму та активних учасників соціальних процесів; 

- виховання  в учнів поваги до національної культури  та інших етнокультурних традицій.

 


10 травня 2016 року на базі Віньковецького РМК відбувся тренінг за програмою "Цифрова культура педагога" для 7 вчителів-філологів із Віньковецького і Зіньківського НВК, Женишковецької ЗОШ І-ІІІ ст., Подолянського, Старонетечинецького, Карачієвецького та Зорянського НВК. Вчителі опрацювали програму "Цифрова культура педагога", удосконалили знання та вміння з основ комп’ютерної, інформаційної, мультимедійної грамотності  та основ комп’ютерної комунікації.


 У Зіньківському НВК 14 квітня 2016 року вчителі-філологи презентували дітям і педагогам колегам зі всіх шкіл району мереживо літературних творів-присвят в українській та зарубіжній літературі. Під час засідання   студійці читали власні поезії-присвяти. 


7 квітня 2016 року в приміщенні Хмельницького ОІППО відбувся круглий стіл учителів-філологів "Від Шевченка до сьогодення" (Постмодернізм як літературне явище: розвиток і критика). Мацюк Л.І., вчитель Женишковецької ЗОШ І-ІІІ ст. взяла участь у даному заході, підготувавши  виступ "Реальне життя у нереальному, або світ врятує ... фентезі"


25 березня 2016 року на базі інформаційно-методичного центру РМК відбулося засідання школи передового педагогічного досвіду «Еверест філології». 14 вчителів-майстрів педагогічної праці зібралися в єдиному колі педагогічного спілкування. У площині високого рівня педагогічної та методичної вправності обмінювалися досвідом 5 «вчителів-методистів»: Саврій С.Г., Вох М.С., Моспан Т.С., Лиса Л.В., Матковська Л.М. та 10 філологів із педагогічним званням «старший вчитель»: Штанько О.М., Дупляк Л.М., Волуцька Л.С., Рак Т.Ф., Чорноконь А.А., Сірук Н.Р., Пустова С.П., Соколовська С.С., Островська І.М., Радевич О.С.


З 15 по 24 березня 2016 року на базі Віньковецького районного методичного кабінету проходили курси підвищення кваліфікації для вчителів української мови та літератури


 

 

 

 Відповідно до листа МОНУ від 26.01.2016 №2/2-14-148-16,  Правил проведення Міжнародного конкурсу з українознавства для учнів 8–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 11.09.2013 р. За №1567/24099. та Листа Міністерства освіти і науки України від 26.01.2016 № 2/2-14-148-16 «Про Міжнародний конкурс з українознавства для учнів 8–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів», 24-26 березня 2016 року в м. Києві на базі Науково-дослідного інституту  проводиться Міжнародний конкурс з українознавства для учнів 8-11 класів.

Метою Конкурсу є залучення учнівської молоді до наукових досліджень української історії та культури, внеску українців у світову цивілізацію. Участь у Конкурсі сприятиме кристалізації громадянсько-патріотичного самовизначення учнів на основі поваги до держави, історії, традицій, культури українського народу, пізнання України через індивідуальну дослідницько-пошукову роботу. Конкурс проводиться відповідно до Правил проведення Міжнародного конкурсу з українознавства для учнів 8–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 11.09.2013 р. за №1567/24099. та Листа Міністерства освіти і науки України від 26.01.2016 № 2/2-14- 148-16 «Про Міжнародний конкурс з українознавства для учнів 8–11 класів загальноосвітніх навчальних закладів»

  


Кафедра української мови і літератури Національного університету «Острозька академія» запрошує учнів 11 класів ЗНЗ України взяти участь у Всеукраїнській учнівській інтернет-олімпіаді з української мови і літератури.

Перший етап інтернет-олімпіади буде проведено 15 лютого-1 березня 2016 року як онлайн-тестування (реєстрація на сайті olimp.oa.edu.ua у період із 20 січня до 15 лютого 2015 року), що містить завдання з української мови і літератури відповідно до програми для загальноосвітніх навчальних закладів. За складністю тести відповідають рівню завдань з української мови і літератури відповідно для зовнішнього незалежного оцінювання.

За підсумками першого етапу двадцять п’ять учнів, які наберуть найбільшу кількість балів, отримують запрошення для участі в другому (фінальному) етапі інтернет-олімпіади.

Другий (фінальний) етап, який передбачає написання учнівського твору на одну із запропонованих тем, відбудеться на базі Національного університету «Острозька академія» 12 березня 2015 року.

Переможці інтернет-олімпіади отримають сертифікат, що надає право першочергового вступу до Національного університету «Острозька академія».

Запрошуємо одинадцятикласників перевірити свої знання з української мови і літератури й отримати можливість стати студентом найдавнішого вищого навчального закладу в Східній Європі – Острозької академії.

Детальніше на сайті: www.oa.edu.ua (розділ «Події»).

Контактні особи:

Максимчук Віталій Васильович, e-mail:  vitalii.maksymchuk@oa.edu.ua  ;

Федорович Христина Миколаївна, e-mail: khrystyna.fedorych@gmail.com 


2016 рік в Україні проголошено роком Івана Франка (Указ Президента України «Про вшанування пам’яті Івана Франка» № 687/2015 від 08.12.2015 р.)

З метою вшанування пам’яті видатного українського письменника, вченого та громадського діяча Івана Яковича Франка, популяризації його літературної, публіцистичної, наукової спадщини, а також з нагоди   відзначення  у 2016 році 160-річчя від дня народження та 100-річчя з дня смерті рекомендовано провести у навчальних закладах змістовну організаційну роботу щодо відзначення цієї дати спільно із закладами культури, письменниками, іншими громадськими організаціями.

Здійснити відповідні заходи у школах району:

- провести уроки, тематичні бесіди, виховні заходи на прикладі життя і творчості Великого Каменяра;

- взяти участь у заходах, організованих органами влади та місцевого самоврядування, присвячених памятним річницям;

-  провести літературні читання за творами І. Я. Франка;

-  організувати випуск газет,  присвячених творчості митця;

-  провести засідання літературних студій та гуртків, конкурси учнівських рефератів, творчих робіт;

-  організувати виставки творів, документів, фотографій про творчість         І. Франка;

-  провести засідання методичних об’єднань учителів української мови та літератури.

Мета проведених заходів - подальше збагачення навчально-виховного процесу, залучення школярів до скарбів національної літератури та культури.

 

 

 


20 грудня 2015 року на базі Віньковецького НВК відбувся І етап МАН. У секції "Зарубіжна література" було представлено роботи Карелової Інни, учениці 11 класу Петрашівського НВК та Рихліцької Тетяни, учениці 11 класу Женишковецької ЗОШ І-ІІІ ст. 


 

10 грудня 2015 року на базі інформаційно-методичного центру райметодкабінету відбувся семінар-практикум вчителів зарубіжної літератури з проблеми «Удосконалення форм, методів та прийомів роботи для формування компетентностей учнів на уроках зарубіжної літератури». У виступі методиста РМК Штанько О.М. увага приділялась провідним освітянським документах, які визначають напрямки діяльності педагога. Зокрема, Державий стандарт ґрунтується на засадах особистісно зорієнтованого, компетентісного і діяльнісного підходів, що реалізовані в освітніх галузях та відображені в результативних складових змісту базової і повної загальноосвітньої середньої освіти. Про практичне та теоретичне впровадження даних підходів у свої виступах  зосередили увагу Довгань Я.В., вч. Карачієвецького НВК, Савка О.В., вч. Зіньківського НВК, Карелова Л.В., вч. Петрашівського НВК, Мацюк Л.І., вч. Женишковецької ЗОШ І-ІІІ ст., Мельниченко Л.В., вч. Мд-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ст. Учасники семінару взяли участь у міні-дискусії «Формування предметних компетентностей на уроках літератури».

Адаптація освіти до потреб сучасного суспільства зумовлює пошук інноваційних методів отримання надійних оцінок навчальних досягнень. Учитель сьогодні повинен уміти конструювати нові педагогічні  ситуації, нові завдання, спрямовані на створення учнями власних продуктів в освоєнні знань.


2 грудня 2015 року на базі інформаційно-методичного центру РМК відбулося засідання творчої групи вчителів зарубіжної літератури з проблеми «Формування творчої особистості учня на уроках зарубіжної літератури».

У виступі методиста РМК Штанько О.М. розкрито питання щодо особистості вчителя та його ролі у творчій діяльності. Готовність учителя до творчого пошуку разом з учнями, уміння створювати атмосферу продуктивного пізнання на уроці залежать від його обізнаності та володіння арсеналом педагогічних умінь та навичок, знання предмета, глибокого інтересу до нього. Лише на основі цього вчитель може творчо використовувати навчальні та виховні прийоми, комбінувати їх, впроваджувати нові методики, виробляти нові, нестандартні прийоми активізації пізнавальної діяльності учнів. Це здійснюється на основі особистісного підходу у навчанні до кожного учня, використанні можливостей предметних модулів, розвитку ініціативи і творчості, використанні нестандартних форм навчання.

На питанні формування літературної  компетентності учнів зосередила увагу присутніх вчитель Покутинецької ЗОШ І-ІІ ст. Загородня Мілентина Степанівна. Свої думки щодо створення ситуації успіху на уроках висловила Борщевська Світлана Миколаївна, вчитель Осламівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Учасники засідання активно обговорювали дану проблему, пропонували власні ідеї щодо покращення роботи в даному напрямку. Свій  творчий вік учасники змогли визначити за допомогою тесту. Важливо, що вчителі зарубіжної літератури, учасники засідання, надають перевагу творчій діяльності.


22 листопада 2015 року відбулася олімпіада з російської мови та літератури серед учнів 9-11 класів.


19 серпня 2015 року відбулося засідання РМО вчителів зарубіжної літератури та російської мови з питання "Методичне забезпечення професійної компетентності вчителя зарубіжної літератури та російської мови". Методист РМК Штанько О. М. проаналізувала роботу РМО у 2014-2015 н.р та окреслила основні напрямки роботи у новому навчальному році. Вчителі ознайомились із основними нормативними документами та методичними рекомендаціями щодо викладання предметів. У "Методичному практикумі"  досвідчені вчителі поділились досвідом роботи з питань: "Реалізація творчого потенціалу учнів шляхом особистісно-орієнтованого підходу під час викладання зарубіжної року"(Байдич Л. В., вч. Віньковецького НВК), "Патріотичне і морально-етичне виховання учнів у процесі вивчення зарубіжної літератури у 7 класі"(Матковська Л. М., вч. Подолянського НВК), "Сучасні методичні технології у практиці  вчителя зарубіжної літератури" (Дупляк Л. М.).

У 2015-2016 н.р. РМО продовжить роботу, спрямовану на реалізацію головних завдань літературної та мовної освіти.



20 травня 2015 року на базі інформаційно-методичного центру РМК відбулося засідання Школи передового педагогічного досвіду вчителів світової літератури. На засіданні розглядалась проблема «Викладання світової літератури в контексті сучасних освітніх вимог». У методичному мості «Поглиблене вивчення світової літератури:методика, пошук, досвід» поділилися своїм досвідом вчителі Дупляк Л. М., вчитель світової літератури Старонетечинецького НВК, Слободян А.В., вчитель Мд.-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ст. Педагогічними надбаннями щодо профільного навчання поділилась Борщевська С. М., вчитель Осламівської ЗОШ І-ІІІ ст. Матковська Л.М., вчитель Подолянського НВК, презентувала досвід проведення факультативних занять із світової літератури.  Про проект змін у програмі із світової літератури розповіла методист РМК Штанько О. М.


У школах скоротять вивчення російської літератури

У Міністерстві освіти і науки мають намір переглянути наповнення шкільного курсу світової літератури, зменшивши кількість творів російських письменників, а також повернути предмету назву "Зарубіжна література". Відповідне рішення було затверджено Колегією МОН.
Зокрема, під час виступу на колегії заступник міністра освіти і науки Максим Стріха, зазначив, що у 2010 році курс "Зарубіжної літератури" було перейменовано на "Світову літературу" та переформатовано.
За словами заступника міністра, цей процес був зумовлений тим, що в курс світової літератури колишнім керівництвом МОН було закладено вивчення творчості російських письменників на рівні близько 60-75% курсу.
З того часу почали переписуватися навчальні програми, і на початку 2011 року було ухвалено Концепцію літературної освіти, яка передбачала, що всі художні твори необхідно вивчати відповідно до оригіналу.
Стріха зазначив, що таким чином, школярі були позбавлені ознайомлення з головним обсягом літератури, що його повинна знати освічена сучасна людина, оскільки більшість зарубіжних творів завеликі для вивчення у школі. Тому курс світової літератури зводився до вивчення віршів та невеликих оповідань.
Максим Стріха підкреслив, що викладання зарубіжної літератури є важливим чинником формування гуманістичного світогляду освіченого патріота України та інваріантною складовою освіти протягом всього часу навчання у школі. В основу курсу зарубіжної літератури, на його думку, мають бути покладені європейські канони, а перелік творів для вивчення – високого рівня.
"Прийшов час повернути науково обґрунтовану назву цього курсу, а також відновити безперервне вивчення в середній та старшій школі творчості авторів зарубіжної літератури, з використанням найкращих перекладів", - наголосив заступник міністра.


16 січня 2014 року на базі Віньковецького НВК відбувся інтегрований методичний захід: засідання РМО вчителів світової літератури, російської мови та  районної виставки педагогічних інновацій та передового педагогічного досвіду «Освіта Віньковеччини на шляхах реформування» (номінація «Світова література та російська мова»).

Методист О. Штанько проаналізувала роботу методобєднання у 2014 році, зосередила увагу на невикористаних резервах у діяльності вчителів світової літератури та російської мови.

 На районну виставку педагогічних інновацій у номінації «Світова література та російська мова» представлено 5 робіт - 3 із світової літератури та 2 з російської мови.